Keď vieš, čo ješ - domáce miešané müsli
Prebieham uličkami v potravinách a hľadám ten jeden, max dva druhy miešaného müsli, o ktorom viem, že majú schopné zloženie. Základný problém je v tom, že to “čisto” sypané müsli je v bežných supermarketoch stále väčšia raritka. Samá granola. Samý dodatočný cukor. Samá chémia. Vďaka, to si neprosím. Ten menší problém nastáva v momente, keď predsa len ten jeden jediný dostupný typ sypaného müsli naveľa-preveľa objavím a čuduj sa svete, taká klasika, obsahuje hrozienka. Ticho v mysli zanadávam(dobre, občas aj nahlas), že tie potvory pchajú už všade. Ale že úplne všade. Dobre ste si domysleli, nemám v láske hrozienka. Zjem ich, ale budem sa predtým krútiť ako taká dážďovka na chodníku. U mňa je to čisto preferencia, slobodná voľba, ale čo robia neslobodní nešťastníci, čo napríklad kvôli alergii nemôžu ďalšiu müsli klasiku - lieskáče? V skratke, keď nemáte radi supermarketový mainstream alebo máte potravinové intolerancie, častokrát neostáva iné, ako si to müsli pripraviť po svojom. Doma.
Dá sa povedať že tento typ müsli je pre mňa “must have” mojej domácnosti. Ideálny do jogurtu, tvarohu, rýchlo z neho uvarím ovsenú kašu, a to nie len v pohodlíčku domova, ale aj na horách. Šup do sáčku, nádobky a aj bez mlieka, čisto s vodou z toho vznikne chutná kaša na ťažké skoré rána. Zahreje pred výživným dňom na duši, aj na žalúdku...
Vločky si viete vybrať aké len chcete, ovsené, jačmenné, celozrnné aj jemné. Je to len na vašej preferencii. Všetky suroviny miešate podľa ľubovôle, a to je na tom to skvelé. Máte radi lieskové orechy? Cap ich tam! Brusnice? Sem s nimi! Mandle? Poďte ku mne moje krásne. Suroviny môžete ale aj nemusíte pred zmiešaním nasekať. Ak chcete veľa-veľa chrúmať a cvičiť žuvacie svaly, nechajte všetko v celku. Nezabúdajme na vynikajúce výživové hodnoty semienok, takže usypať do pohára z tých slnečnicových, chia alebo konopných nemôže byť krok vedľa. V prípade, že si pripravujem z tejto zmesi kašu, zvyknem semienka dosypať ešte aj do hotového výtvoru, keďže tepelnou úpravou sa môžu cenné látky obsiahnuté v semienkach znehodnotiť. Ja ich tam ľúbim usypať hodne. Nenadarmo mi parťáci potom hovoria “sýkorka”.
Tip na môj obľúbený mix:
- jemné ovsené alebo miešané vločky
- mandle nelúpané
- kešu orechy
- liekové orechy
- slnečnicové semienka
- chia semienka
- sezamové semienka
- goji alebo sušené brusnice
Kreativite ani chuťovým kombináciám sa medze nekladú. Ako rýchlo pohár zbaštíte, tak rýchlo ho môžete opraviť novou kombinačnou kreáciou :)
Autor: Alex